SABA TARİHÇE

Saba İlaç; 24 Ocak 1967 tarihinde, çoğunluğu eczacı olan 8 kurucu ortak tarafından Eminönü’nde kiralanan bir laboratuvar binasında kurulmuştur. Birkaç ilaçla başlanan üretim, kısa zamanda başka ilaçların da eklenmesi ile giderek büyüyerek 49 yıldır devam etmektedir.

Saba İlaç; “Sağlık ve Mutluluk” felsefesi ile hem çalışanlarına, hem de Türk halkına her geçen gün daha iyi koşullar sağlayabilmek adına yaklaşık 50 yıldır sürekli gelişimi ilke edinerek çalışmaktadır.

Türk İlaç Sanayi’nin köklü ilaç firmalarından biri olan Saba İlaç, kalite ve müşteri odaklı çalışarak insana ve insan sağlığına verdiği önemi ortaya koymaktadır.

 

SABA VİZYON MİSYON

Misyonumuz;

Hastalıklarla mücadelede Türk halkına uygun maliyetli ilaç ve ürünlerimiz ile destek olup daha 'sağlıklı ve mutlu' bir yaşam sürmelerini sağlamak.

Vizyonumuz;

Türk ilaç pazarının yükselen yıldızlarından biri olarak, bünyemize hızla katacağımız yeni ürünler ve mevcut portföyümüz ile halkımıza yüksek kaliteli ve uygun maliyetli tedavi seçenekleri sunacağız.      

Değerler; 

• Zorluklara karşı dayanıklılık  

• Sorumluluk üstlenmek    

• Değişime ve gelişime açıklık 

• Güvenilirlik   

• İnsan odaklılık

• Takım çalışması

 

SABA YÖNETİCİLERİMİZ

 

Philipp Haas

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

Saba İlaç Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Philipp Haas; St. Gallen Ekonomi, Hukuk ve İş İdaresi İşletme Üniversitesi’nde ihtisas alanı bankacılık olmak üzere İşletme Yüksek Lisansı yapmıştır. Akıcı Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca ve Türkçe konuşmaktadır. 1992 yılından beri yatırım danışmanı ve yönetici olarak görev almış olan Philipp Haas, Doğu Avrupa Ülkeleri ve özellikle Türkiye pazarlarında geniş deneyime sahiptir. Ukrayna ve Türkiye’de birçok yeniden yapılandırma projelerinde yer almış olan Philipp Haas, 90’larda kurumsal yabancı yatırımcıları temsilen bir çok yönetim kurulu üyeliği yapmıştır ve bunların arasında Ukrayna’da bulunan Rogan Brewery ile Türkiye’de bulunan Net Holding sayılabilir.

İlaç sektöründe geniş deneyime sahip olan Philipp Haas, gelişmekte olan piyasalardaki fonlara ilaç sektöründe danışmanlık yaparak yatırımlarını Doğu Avrupa’ya yönlendirmiştir. Bunlar arasında daha sonra Zentiva adını alan Slovakopharma firması da bulunmaktadır.

Grup bünyesindeki diğer şirketlerde üst düzey yönetici olarak görev alan Haas’ın, EastPharma Ltd. DEVA Holding A.Ş. New Life Yaşam Sigorta A.Ş. ile EastPharma İlaç Üretim Pazarlama San. ve Tic. A.Ş.’de de Yönetim Kurulu Başkanlıkları ve EastPharmaSarl’da ise Yönetim Kurulu Üyelikleri bulunmaktadır.

 

Mesut Çetin

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & CFO

Saba İlaç Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CFO’su olan Mesut Çetin, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu olup, yüksek lisansını Koç Üniversitesi EMBA programında tamamlamıştır.

1999 yılı itibarıyla GEM Global Equities Management S.A. bünyesinde analist, trader ve proje yöneticisi gibi değişik pozisyonlarda görev aldıktan sonra, aynı grup bünyesinde 2005 ve 2007 yılları arasında operasyonlardan sorumlu yönetici olarak çalışmıştır.

Saba İlaç Sanayii ve Ticaret A.Ş.’yi temsilen Türkiye İlaç Sanayi Derneği’nde (TİSD) Yönetim Kurulu Üyesi olan Mesut Çetin, EastPharma Ltd.’de Yönetim Kurulu Üyesi, olarak görev almaktadır.

 

Ayşecik Haas

Yönetim Kurulu Üyesi

Saba İlaç Sanayii ve Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olan Ayşecik Haas, 1991 senesinde Ankara Özel Yükseliş Koleji' nden mezun olduktan sonra, lisans öğrenimini Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde, Ekonomi yüksek lisansını ise Texas Tech Universitesi'nde yapmıştır.

İş hayatına Türkiye'de Emek Elektrik ve Beko Elektronik'te mühendislik ile ilgili çeşitli görevlerde başlayan Ayşecik Haas, ekonomi yüksek lisansından sonra New York'ta finans sektöründe çalışmış, dönüşünde ise kısa bir dönem Hattat Holding'de yatırım uzmanı olarak görev yapmıştır. 2008'de bir medya kuruluşu olan NAR Group'un Genel Müdürlüğü de yapan Ayşecik Haas halen DEVA Holding A.Ş. ve Saba İlaç San. Ve Tic. A.Ş.’de Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürütmektedir.